Son güncellenme :21.02.2019 11:43

Anasayfa > Dünya > ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği:’Irak topraklarını başka ülkeye saldırmak için kullanmayacağız’

21.02.2019 Per, 11:43

ABD’nın Bağdat Büyükelçiliği, son günlerde Irak’ta tartışma konusu olan ABD askerlerinin Irak’taki varlığı hakkında yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Irak’ın hava sahası ve toprağının İran’a karşı bir savaş için kullanılmak istenmediği belirtilerek, “Başkan Trump İran’a karşı savaş açmak istemiyor” denildi.

ABD Başkanı Trump’ın Irak ile var olan stratejik güvenlik anlaşmasını değiştirmek istemediği kaydedilen açıklamada, Irak’ta bulunan ABD askerlerinin Irak hükümetinin isteği üzerine geldiği ve istenmediği takdirde ülkeyi terk etmeye hazır olduğu belirtildi. Irak’ta bulunan ABD askerlerinin eğitmen olarak görev yaptığını ifade edilen açıklamada, Irak güçlerinin güvenliği sağlamak için henüz hazır olmadığı kaydedildi.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD askerlerinin Irak-Suriye sınırı üzerinde İran’ın faaliyetlerini gözleyeceğini belirtmiş ve bu açıklama Irak’taki bazı kesimlerin tepkisini çekmişti.  

Abdulkadir Hacıoğlu
 

Aramalar: Haber, güncel haber, son dakika haberi, önemli haberler, sondakika haberler bugün, online haber, türk haber, türkiyeden önemli haberler, gündem, basın açıklaması, türkiyede haberler, flaş haber, yeni haberler, guncel haber, güncel haber, güncelhaber, guncelhaber, magazin, magazin haberi

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.