Son güncellenme :27.01.2019 11:37

Anasayfa > Gündem > Askerlik süresi kısalacak mı? Tek tip askerlikte son durum

27.01.2019 Paz, 11:37

Yeni askerlik sistemi, geçtiğimiz aylarda çıkarılan bedelli askerlik yasasının ardından kamuoyunun gündemine düşmüştü. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren ve merak konusu olan tek tip askerlik internet üzerinde en çok araştırılan konular arasında yerini aldı. Konuyla ilgili son gelişme ise Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklama oldu. Tek tip askerlik sistemi nasıl olacak? Askerlik süresi kısalacak mı?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar 18 Aralık 2018 ‘de konuyla ilgili şunları söylemişti:

“Tek tip” diye adlandırılan yeni askerlik sistemine yönelik çalışmaların da ayrıntılı şekilde, ilgili bakanlıklarla, koordineli şekilde devam ettiğini dile getiren Akar, “İnşallah önümüzdeki yıl için daha gecikmeden bu açıklanacak. Hem eğitim öğretim süreleri hem mesleki eğitimlere katkısı bakımından, mesleki eğitimi olanların statü kazanması bakımından tüm bakanlıklarla görüştük, konuştuk, devam ediyoruz.” dedi.

25 Aralık 2018 tarihinde de konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Akar, şunları söylemişti:

“Çalışıyoruz. Tek tip askerlik konusu herhangi bir şekilde geçici bir konu olmayacak. Eğer yapabilirsek ona çalışıyoruz, elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Bakanlıklarımızla, ilgili kurum ve kuruluşlarımızla konuşmak, görüşmek suretiyle kalıcı bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu bakımdan çalışma dikkatli ve hassas bir şekilde ilerliyor. Öyle bir şey yapalım ki bir daha tekrar tekrar gündeme gelmesin, herkes çalışmalarını, faaliyetlerini ön görebilsin, planlayabilsin şeklinde.”

Tek tip askerlik nedir? 

Yeni sisteme ilişkin kulislerde farklı seçenekler dillendiriliyor. Bu seçenekler arasında, uzun ve kısa dönem askerliğin yerine 9 ay süreli tek tip askerlik sistemi de bulunuyor. Bu sistemde 3 aylık temel askerlik eğitiminin ardından 6 aylık süreye ilişkin ise isteyenlerin bedelini ödeyerek terhis olabileceği, isteyenlerin ise belirlenecek aylık ücret karşılığında askerlik hizmetine devam edebileceğinden söz ediliyor. Bunun asgari ücret üzerinden belirleneceği bildirilirken, temel askerlik eğitimi sonrasına ilişkin ihtiyaç duyulan alanlarda kamu hizmeti seçeneğinin gündeme getirilebileceği de konuşuluyor. Kulislerde buna ilişkin, “Kamu hizmeti seçeneği, öğretmenlik ve doktorluk gibi ihtiyaç duyulan alanlar için düşünülebilir” değerlendirmesi yapılıyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.