Son güncellenme :24.01.2019 19:21

Anasayfa > Gündem > EYT son dakika Zehra Selçuk açıklaması Emeklilikte yaşa takılanlar EYT için erken emeklilik yasası çıkacak mı ?

24.01.2019 Per, 19:21

Emeklilikte yaşa takılanlar EYT yasası ile erken emeklilik çıkması bekleniyor. İnternet üzerinden EYT erken emeklilik yasası son dakika bugün yeni bir haber var mı? Emeklilikte yaşa takılanlar EYT’de son durum nedir? Yaşa takılanlar için erken emeklilik ne zaman çıkacak? EYT yasası TBMM’de tekrar görüşülecek mi? soruların yanıtları araştırılıyor. Geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, emeklilikte yaşa takılanlar EYT için erken emeklilik yasasının gündemlerinde olmadığını belirtti. Umutlarını kaybetmeyen EYT’liler yeni gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor..

EYT erken emeklilik yasası son dakika gelişmeleri bugün TBMM’de yeni bir haber var mı sorusuna ilişkin EYT’lilerin bekleyişi sürüyor. Emeklilikte yaşa takılanların (EYT’lilerin) gözü Mecliste! Geçtiğimzi yıl 24 Haziran’da yapılan seçimler öncesi bazı partilerin seçim beyannamesinde yer verdiği emeklilikte yaşa takılanlar sorunu, gündemdeki yerini koruyor. Prim gün süresini doldurmalarına rağmen yaş şartını yerine getiremedikleri için emekli olup aylık alamayan yüz binlerce kişi, hazırlanan kanun teklifiyle umutlanmıştı ancak TBMM’de oylanan EYT erken emeklilik yasası için ret kararı çıktı. 2019 yılı itibariyle umutları hala devam eden EYT’liler erken emeklilik yasasının TBMM’de tekrar göndeme gelmesini bekliyor. Konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk: Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) gündemimizde olmadığını belirtti. Umudunu kaybetmeyen EYT için erken emeklilikete son durum yine yakından takip ediliyor. İşte EYT erken emeklilik yasası son dakika haberleri ile ilgili detaylar…

Prim gün süresini doldurmasına rağmen yaş şartını yerine getiremediği için emekli olamayan yüz binlerce kişi, TBMM’de emekli olmalarını sağlayacak düzenlemenin hayata geçmesini bekliyor. Özellikle 1 Ocak 2000’de yürürlüğe giren 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanun ile 1 Ekim 2008’de uygulamaya giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile yaş kademesinin yükseltildiği ve aylıkların bağlanmasının geciktirildiğini belirtildi. Muhalefet partilerine mensup milletvekillerinin emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili hazırladığı kanun teklifleri bir kaç kez Meclis’te ret kararı aldı.

TBMM’de onaylanmayan erken emeklilik yasası için EYT’liler 2019 yılı seçimleri öncesi çıkabileceği umuduyla bekleyişini sürdürüyor. Sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını yerine getiren yüz binlerce kişi, yaş koşulunu yerine getiremediği için emekli olamıyor. Belli yaşa gelen bu kişiler işverenlerin kendilerini verimsiz görmesi nedeniyle işinden olup, gelirsiz kalabiliyor. Devletimiz yaş dışındaki koşullarını yerine getiren sigortalıların gelirsiz ve sağlık haklarından yoksun kalmaması için bir formül geliştirmesi bekleniyor.

Prim gün süresini doldurmasına rağmen yaş şartını yerine getiremediği için emekli olamayan yüz binlerce kişi, TBMM’de temsil edilen partilerden emekli olmalarını sağlayacak düzenlemeyi hayata geçirmelerini bekliyor.

Kanunun yasalaşması halinde erken yaşta emeklilik şansını yakalayacak yaşa takılanlar, Mecliste temsil edilen partilerden emekli olmalarını sağlayacak düzenlemeyi hayata geçirmelerini bekliyor.

AİLE BAKANI ZEHRA SELÇUK’TAN EYT AÇIKLAMASI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 3600 ek gösterge konusundaki çalışmanın devam ettiğini ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın gündemlerinde olmadığını söyledi. Selçuk ayrıca dosya bazında artık bin liranın altında emekli aylığı kalmayacağını, şubat ayında aylıklara yansıyacağını belirtti.

Bakan Selçuk, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme konusunda, “Gündemimizde yok şu anda. Çocuklarımızın geleceği için gündemimizde yok esasında” dedi.

Selçuk, bir kavram karmaşası olduğunu, yaş sınırının emekli olabilmek için gerekli şartlar arasında yer aldığını dile getirdi. “Emeklilikte yaşa takılma”nın yanlış bir kavramsallaştırma olduğunu çünkü emekliliğin olmazsa olmazının belirli bir yaşı tamamlama olduğunu dile getiren Selçuk, “Dünyada emeklilik için bir yaş sınırı mevcut.” demişti.

Genel Kurulda soru cevap kısmına geçilince Çalışma Bakanı ısrarlı EYT sorularına cevap verdi. “Emeklilikte yaşa takılanlarda yanlış algılama var”. diyen Bakan Selçuk, “EYT yanlış bir kavramdır, Emeklilikte yaş olmazsa olmaz bir kavramdır. Yaş şartı emeklilikte 1999 yılında geldi. Bunu da AK Parti getirmedi. ” ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Selçuk, EYT konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘ın gerekli açıklamayı yaptığını, erken emekliliğin gündemlerinde olmadığını söyledi ve “Emeklilikte yaşa takılanlar… “Bu konuyu hiç konuşmuyor.” deniyor, bu konuda zaten Cumhurbaşkanımız gündemimizde olmadığını belirtti ama öncelikle ben de konuşmuş olmak adına, sorunuzu cevaplamış olmak adına şunu söylemek isterim: Burada bir yanlış algılama var, emeklilikte yaşa takılma yanlış bir kavramsallaştırma çünkü emekliliğin temel şartlarından biri ve olmazsa olmazı belirli bir yaşı tamamlamak. Bütün dünyada emeklilik için de bir yaş sınırı mevcut. İlk defa Türkiye’de 1992’de yaş şartı kaldırıldı ama sistem de çökme noktasına geldi ve 1999 yılında bu yaş şartı tekrar getirildi. “1999” diyorum yani bu yaş şartını getiren de AK PARTİ hükûmetleri değil. Ak Parti Milletvekilleri seçim bölgelerinde bu mağduriyetle karşı karşıya kaldıklarını söylüyor. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili iktidar partisi ve MHP’nin kamuoyunda bir araştırma yaptığı konuşuluyor. Yaklaşan seçimlerde bir oy bir oydur diyen iktidar partisinin yetkilileri 5 milyon oyu çöpe atamayacaklarını düşünüyorlar. Yaklaşan yerel seçimlerde her an sürpriz olabilir.” demişti.

İBRAHİM KALIN’DAN EYT AÇIKLAMASI

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) hakkında TBMM’ye verilen yasa teklifinin ardından bir yeni gelişme, Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrasında yaşandı. Toplantının ardından basın mensuplarının karşısına geçen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, emeklilikte yaşa takılanlar ve İdlib konularında açıklamalarda bulundu..

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile ilgili “Bu konu kabinenin gündeminde yok.” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.